• info{at}raycoweb.ir
  • 0919.337.50.82

مقایسه ای بین ساعت های ژاپنی و ساعت های سوئیسی

همواره این سوال مطرح بوده که برای خرید ساعت مردانه بهتر است ساعت سوئیسی بخریم یا ساعت ژاپنی، لازم به ذکر است که هر کدام از این دو مزایا و معایب خود را دارند مثلا ساعت های تولید سوئیس معمولا لوکس بوده و طبیعتا قیمت آنها گران تر است، همواره ساعت های سوئیسی به سمبل کیفیت در میان ساعت ها معروف بوده و سهم زیادی از بازار ساعت را در دست داشته است البته از پر اهمیت ترین نکات موجود در ساعت های سوئیسی عملکرد بالای  آنهاست اما اکثرا از این نکته برای مبالغه و بالا بردن ارزش مادی ساعت ها استفاده شده است، در سوی دیگر ساعت های تولید ژاپن دو اصل مهم کاربردی بودن و عملکرد را سر لوحه ساعت سازی خود قرار داده اند.

به این نکته توجه داشته باشید که تاریخچه صنعت ساعت سازی با فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده است، در اصل صنعت ساعت سازی در اوایل قرن 16 ام و در کشور سوئیس شروع شده است.

از طرفی دیگر صنعت ساعت سازی کشور ژاپن بسیار جدید بوده و در قرن جاری به عنوان یک پدیده از آن یاد میشود و در عین حال تلاش های کشور ژاپن در این مدت کوتاه بسیار تاثیر گذار و قابل توجه بوده است.

از اقدامات مهم کشور ژاپن در صنعت ساخت ساعت این بود است که آنها توانستند شکافی را که در بین ساعت های لوکس و ساعت های ارزان قیمت بوده است شناسایی کرده و دست به تولید ساعت هایی پر کاربرد، با کیفیت بالا و با قیمتی نه چندان گران بزنند.

در سال 1964 میلادی شرکت سیکو مسئولیت ثبت رکود های ورزشکاران را در المپیک تابستانی بر عهده گرفت و در همان سال بود که کوارتز به عنوان تکنولوژی ای جدید در ساخت موتور ساعت برای اولین بار معرفی شد.

کوارتز ژاپنی بهتر است یا کوارتز سوئیسی ؟

در زمانی که سوئیسی ها به ساخت ساعت های مکانیکی خود ادامه میدادند موتور های جدیدی به نام کوارتز وارد این صنعت شد، جالب است بدانید شرکت سیکو ژاپن اولین ساعت مچی را با استفاده از تکنولوژی کوارتز ژاپن در سال 1969 به بازار جهانی عرضه کرد، موتور های کوارتز در ابتدای دهه هشتاد میلادی به تهدیدی بزرگ برای ساعت سازی سوئیس تبدیل شد و آن را تقریبا به تعطیلی کشاند پس از این اتفاق سوئیسی ها برای آنکه بتوانند جایگاه خود در بازار ساعت را پس بگیرند و به رقابت در بازار ساعت های لوکس بپردازند چاره دیگری بجز بروز کردن تکنولوژی خود نداشتند.

از طرفی دیگر قیمت ساعت مردانه سوئیسی با موتور های مکانیکی دست ساز از ساعت هایی که با تکنولوژی کوارتز ساخته شده بودند بسیار بالاتر بود و این موضوع باعث آن شد تا مشتریان میل کمتری به خرید ساعت های سوئیسی داشته باشند.

رهبر گروه ساعت های سواچ در آن زمان این نکته را دریافت که برای ماندن در بازار ساعت های لوکس و بازیابی سهم از دست رفته از بازار بایستی موتور های کوارتز را به ساعت های تولیدی خود اضافه کند و همین عامل نیز موجود افزایش فروش این برند در سطح جهانی در آن دوره شد.

ساعت های اتوماتیک سوئیسی بهتر است یا ژاپنی ؟

شرکت ETA از بزرگترین تولیدکنندگان موتور اتوماتیک از کشور سوئیس است اما موتور های سیکو و سیتی زن نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند، در گذشته موتور های ژاپنی مانند سیکو و میوتا از قدرت بالایی برخوردار بودند اما دقت آنچنانی نداشتند با این حال این موضوع کم و بیش در موتور هایی که امروزه تولید میشود حل شده است و موتور های جدید شرکت سیکو از تمامی جهات با موتور های ساخته شده توسط شرکت ETA قابل رقابت می باشد.

اگرچه موتور های شرکت میوتای ژاپن روتور پر صدایی دارند اما گزینه های کار آمدی برای خرید ساعت مردانه می باشند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که موتور های سوئیسی قدرت ذخیره بیشتری نسبت به موتور های ژاپنی داشته و به دفعات کوک و تنظیم بسیار کمتری را طلب میکنند.

در پایان در هر دو گروه ساعت های ژاپنی و ساعت های سوئیسی ساعت هایی با کیفیت بالا و قیمت مقروم به صرفه وجود دارد که شما میتوانید برای خرید ساعت مردانه از آنها استفاده کنید، به یاد داشته باشید که قیمت ساعت مردانه مستقیما به نوع کاربرد، لوکس بودن و یا نبودن ساعت و عوامل دیگر نیز بستگی دارد لذا سعی کنید برای خرید ساعت مورد نیاز خود ابتدا به نوع استفاده و یا سلیقه خود در دنیای ساعت ها دقت نمایید.