• info{at}raycoweb.ir
  • 0919.337.50.82

شست و شوی فرش در شرق تهران با قالیشویی شاه عباسی

شاید وقتی وارد خانه ی یکی از آشنایان یا اقوام خود می شوید اولین چیزی که نگاه شما را به سمت خود جلب می کند فرش های آن خانه باشد. فرش ها یکی از عناصر مهم در نحوه ی چیدمان منزل است.  بسیاری از ما برخی از وسایل منزل مثل مبل و پرده ها رو حتما با فرش ها هماهنگ می کنیم که این مسئله خود نشان دهنده اهمیت فرش ها در میان مردم است. فرش ها در دو دسته دستبافت و ماشینی قرار می گیرند، فرش های دستبافت فرش هایی هستند که توسط دستگاه ها بافته نمی شوند بلکه هنر دست انسان ها هستند و الیاف به کار برده شده در این فرش ها کاملا طبیعی هستند اما فرش های ماشینی توسط ماشین آلات صنعتی ساخته می شوند و الیاف به کار برده شده در تولید این فرش ها الیاف های مصنوعی هستند. در میان همه ی فرش ها، فرش های دستبافت اهمیت ویژه ای دارند بنابراین بیشتر برای تزئینات منزل مورد استفاده قرار می گیرند. فرش های دستبافت فقط شامل قالیچه ها یا تابلو فرش ها نمی شوند بلکه انواع مختلفی مثل جاجیم، گلیم و گبه را نیز شامل می شوند که هر کدام از این فرش ها نحوه ی بافت متفاوت و ساختار های مختلفی دارند.

فرش و قدمت آن

 قدمت و تاریخچه ی فرش به هزاران سال پیش بر می‌ گردد. به طوری که قدیمی ترین فرش بافته شده را متعلق به دوره ی هخامنشیان می دانند این فرش  در منطقه ای از کشور روسیه یافت شده است و پازیریک نام دارد بیشتر محققان با توجه به نقش و نگاره های بافته شده روی این فرش آن ها را شبیه به نقش و نگاره های روی اشیایی که در منطقه‌ی لرستان کشف شده می دانند بنابراین فرش پازیریک را متعلق به ایران می دانند.

به طور کلی تاریخچه ی فرش به دو دوره ی قبل از اسلام و بعد اسلام تقسیم می کنند. در دوره ی قبل از اسلام  هنر فرش بافی رونق بسیار زیادی داشت و اصلی ترین و پر کاربردترین هنر و آثار دستی ایرانیان بود اما با گذشت زمان و تصرف ایران توسط اعراب این هنر رونق خود را از دست داد زیرا اعراب آن زمان با هنر قالی بافی آشنایی چندانی نداشتند. بیشتر هنر اعراب در آن زمان مربوط به سفالگری بود همین امر نیز باعث رکود در بازار فرش ایران شده بود اما چندی بعد با ورود حکومت های جدید به ایران این هنر دوباره رونق گرفت به شکوه و عظمت قبلی خود باز گذشت. یکی از اصلی ترین دلایل در تنوع نقوش فرش های دستبافت ایران وجود حکومت های مختلف در ایران بوده است زیرا در آن زمان نقش نگاره های به کار برده شده در بافت فرش ها بیشتر بر گفته از نقش و نگاره های حکومت های آن زمان بوده است .

اهمیت فرش در میان ایرانیان

فرش از زمان های قدیم تا کنون در میان ایرانیان از اهمیت های ویژه ای برخوردار بوده است دلیل اصلی اثبات این اهمیت می تواند این باشد که تقریبا در همه ی مناطق ایران هنر فرش بافی وجود دارد و هر منطقه‌ ای فرش مخصوص به خود با رنگ و طرح منحصر به فرد را دارد و می توان گفت که هر فرش از یک منطقه ایران با فرش در منطقه ای دیگر تفاوت دارد و می توان با توجه به نقش های فرش و نحوه ی بافت آن فرش متوجه شد که آن فرش متعلق به کدام منطقه است علاوه بر این یکی دیگر از دلایل اهمیت هنر فرش بافی در ایران می تواند مربوط به بازار این فرش در داخل و خارج از کشور باشد‌. فرش های ایرانی از آوازه ی جهانی برخوردار هستند همین امر نیز خود باعث ایجاد اشتغال و کسب درآمد برای بسیاری از مردم شده است از این رو ایرانیان از گذشته تا کنون به هنر فرش بافی بسیار اهمیت داده اند و آن را از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده اند.

 

 

ضرورت شستن فرش در قالیشویی

همانطور که گفته شد فرش ها در میان ایرانیان بسیار با ارزش و با اهمیت هستند این امر باعث شده مردم تمام تلاش خود را برای حفظ سلامت فرش ها و تار و پود آن ها به کار بگیرند. یکی از اصلی ترین موارد در سلامت فرش مربوط به شستن فرش و نحوه ی آن می باشد شاید ابتدا فکر کنید که شستن فرش ها امری بسیار راحت است اما در واقع چنین نیست زیرا نحوه ی شستن فرش ها تاثیری مستقیم بر دوام و عمر آن ها دارد چون که هر فرش شست و شوی متفاوتی با فرش دیگر دارد و باید از شوینده هایی متناسب با الیاف به کار برده شده در تولید فرش استفاده شود به طور مثال شست و شوی فرش های دستبافت با ماشینی بسیار متفاوت است، فرش های دستبافت ابتدا باید توسط دستگاه های مخصوصی غبار گیری شوند سپس از شوینده هایی استفاده شود که به رنگ و بافت فرش آسیبی نرسد همچنین در این فرش ها هنگام شست و شو باید از آب با دمای مناسب با الیاف فرش استفاده شود حالا با توجه به این موارد گفته شده فرض کنید فرش دستبافتی به طور معمولی و بدون داشتن تجربه شسته شود حتما در چنین شرایطی آسیب های جدی به رنگ و حالت فرش وارد می شود پس توصیه می شود شست و شوی فرش ها به طور کاملا اصولی و توسط افراد متخصص انجام شود تا علاوه بر طول عمر و دوام فرش ها در هزینه های خود نیز صرفه جویی کرده باشید.

شست و شوی فرش در شرق تهران با قالیشویی شاه عباسی

طبق مطالب قبلی که از اهمیت نحوه ی شست و شو و تاثیر مستقیم آن بر دوام فرش ها گفته شد توصیه می شود شستن فرش ها را به قالیشویی های با تجربه بسپارید. قالیشویی شاه عباسی یکی از بهترین و با تجربه ترین قالیشویی ها در سطح شهر تهران است که با به کار گیری بهترین روش های شست و شوی فرش و استفاده از افراد ماهر تمام تلاش خود را برای حفظ فرش ها از آسیب های بعد از شست و شو می کند .یکی از شعبه های این قالیشویی در شرق تهران است که آماده ارائه خدمات به عموم مردم است و در تمام نقاط شرق تهران شعبه دارد ازمهمترین مناطق میتوان قالیشویی در رسالت ، حکیمیه ، نارمک ، استخر و تهرانپارس و..را نام برد. بنابراین می توانید برای شست و شویی انواع فرش های خود با این قالیشویی در ارتباط باشید.